Kategorie
Oficjalne opinie i pisma

Sprzeciw wobec zmian w Regulaminie wynagradzania

Pragniemy wyrazić nasz kategoryczny sprzeciw wobec nieuwzględnienia żadnej ze zgłoszonych przez nas istotnych uwag do ogłoszonego właśnie Regulaminu wynagradzania. W naszej ocenie zmodyfikowana wersja Regulaminu jest gorsza niż wersja obowiązująca wcześniej, co do której mieliśmy przecież szereg bardzo poważnych wątpliwości.

W obecnej formie Regulamin wynagradzania zwiększa uznaniowość przyznawania dodatków zadaniowych (które można kumulować i/lub otrzymywać przez wiele lat z rzędu) oraz podwyższonej premii regulaminowej, a ponadto nie przewiduje żadnego mechanizmu weryfikacji zasadności przyznawanych dodatków i premii oraz weryfikacji wykonania zadań, za które dodatek został przyznany. W świetle ostatnich wydarzeń i informacji trudno zrozumieć, dlaczego p.o. Rektora nie uwzględnił naszych uwag: z jednej strony mamy postępowanie karne w sprawie wyłudzania przez Jana F. nienależnych premii (pisaliśmy o tym tutaj), a z drugiej – skandal wokół przyznawanych przez byłego rektora Borka hojną ręką dodatków zadaniowych, których koszty szły w miliony złotych (ta kwestia również, naszym zdaniem, nadaje się do prokuratury).

Dwukrotnie zgłaszaliśmy nasze uwagi do proponowanych zmian w Regulaminie wynagradzania (patrz tutaj i tutaj), opatrując każdą uwagę szczegółowym uzasadnieniem.

Mieliśmy nadzieję, że p.o. Rektora, prof. Bąk, jest otwarty na merytoryczne argumenty i w sprawie tak fundamentalnej dla pracowników jak wynagrodzenia wsłucha się w głos związków zawodowych. Niestety, wzorem odwołanego rektora Borka prof. Bąk całkowicie zignorował pracę, którą włożyliśmy w bardzo uważną lekturę Regulaminu i przygotowanie naszych propozycji jego kompleksowej naprawy. Ponadto zignorował zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy: zamiast spowodować, żeby każde uzasadnienie wniosku o dodatek zadaniowy zawierało szacowany czas wykonania zadania, p.o. Rektora całkowicie usunął ten wymóg z Regulaminu.

Przypominamy również, że sam prof. Bąk przyznał na posiedzeniu Senatu 27 kwietnia br., że sprawa dodatków zadaniowych jest poważna i zapowiedział powołanie zespołu zadaniowego do przeglądu zasad wynagradzania pracowników UKEN, ze szczególnym uwzględnieniem dodatków zadaniowych, premii, zasad dokumentowania wykonania zadań oraz grup zaszeregowania pracowników.

Niestety, do tej pory zespół taki nie został powołany, co każe nam powątpiewać w szczerość intencji p.o. Rektora w zakresie faktycznej naprawy korupcjogennych, nieprzejrzystych i nadmiernie uznaniowych zasad przyznawania dodatków. Niewykluczone, że niepowołanie zespołu oraz przyjęcie jeszcze gorszego Regulaminu wynagradzania to efekt działalności jakiegoś wewnątrzuczelnianego lobby, którego członkowie czerpią nienależne korzyści z obecnych rozwiązań.

Zapewniamy, że nie ustaniemy w wysiłkach, żeby ujawnić wszelkie nieprawidłowości w zakresie wynagrodzeń i będziemy konsekwentnie domagać się wprowadzenia w UKEN uczciwych i transparentnych zasad wynagradzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *