Kraków, 14 grudnia 2024 r.
OŚWIADCZENIE
Komisji Międzyzakładowej OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej i Nowej Erze w związku z wyborami Rady Uczelni Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przewidzianymi na dzień 16 grudnia 2024 r.
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej jest wspólnotą, która powinna kierować się zasadami demokracji, przejrzystości i współpracy. Niestety, analiza sprawozdania Rady Uczelni (RU) za 2024 rok oraz działania podejmowane przez ten organ budzą poważne wątpliwości co do ich zgodności z oczekiwaniami społeczności akademickiej.
Sprawozdanie podkreśla, że RU realizowała swoje ustawowe i statutowe zadania, wsłuchując się w głosy społeczności akademickiej i pełniąc funkcję doradczą. Jednakże wydarzenia z marca 2024 roku, gdy RU odrzuciła jednego z dwóch kandydatów na stanowisko rektora, stawiają te deklaracje pod znakiem zapytania. Ostateczne wskazanie jednego kandydata przez RU, bez podania przekonującego uzasadnienia, odebrało społeczności realną możliwość wyboru. Elektorzy mieli wybierać „jednego z jednego kandydata”, co wzbudziło protesty i emocje, które – jak przyznaje prof. Dariusz Rott – RU przewidywała, ale mimo to podjęła decyzję sprzeczną z duchem demokratycznego procesu.
W sprawozdaniu podkreśla się niezależność RU oraz poszanowanie autonomii Uczelni. Jednak analiza działania Rady, szczególnie w kontekście jej bliskich relacji z Rektorem, rodzi poważne wątpliwości. Wskazanie przez obecnego Rektora kandydatów do przyszłej Rady – w większości obecnych jej członków – podaje w wątpliwość niezależność tego organu. Sprawozdanie nie wskazuje na podejmowanie działań w obliczu problemów sygnalizowanych przez społeczność akademicką, a jednocześnie odnotowuje poparcie RU dla obecnego Rektora w procedurze odwoławczej wszczętej przez Ministra Nauki.
RU, zgodnie z własnym sprawozdaniem, zajmowała się wieloma kwestiami organizacyjnymi, takimi jak zatwierdzanie dokumentów finansowych, wyrażanie zgody na dodatkowe zajęcia zarobkowe Rektora czy wybór firmy audytorskiej. Jednak zabrakło aktywności w obszarze reagowania na problemy akademickiej codzienności, wskazywania nieprawidłowości czy podejmowania działań na rzecz poprawy standardów zarządzania Uczelnią.
Naszym zdaniem przyszła Rada Uczelni musi działać na innych zasadach:
- Pełna niezależność od wpływu Rektora oraz innych organów uczelni.
- Skuteczny nadzór nad działaniami władz Uczelni, w tym reagowanie na wszelkie nieprawidłowości.
- Zgodność z oczekiwaniami społeczności akademickiej, która wymaga przejrzystości, otwartości i rzeczywistego reprezentowania interesów wspólnoty.
- Ograniczenie udziału obecnych członków Rady w nowej kadencji, by uniknąć wątpliwości co do ich niezależności.
Apelujemy do Państwa Senatorek i Senatorów Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, aby dokonała świadomego wyboru członków Rady Uczelni, którzy będą rzeczywiście reprezentować interesy Uniwersytetu jako wspólnoty, a nie wąskich grup interesów.
2 odpowiedzi na “Oswiadczenie IP w zwiazku z wyborami Rady Uczleni”
ciekawe jak przewodnicząca wytłumaczy się przed studentami ze szczególnych relacji z przewodniczącym “S”
A czemu to miało służyć; https://pressmania.pl/zamach-w-stylu-jaruzela-wymiana-studenckich-senatorow-uken-w-krakowie/