Kategorie
Oficjalne opinie i pisma

Stanowisko w sprawie wszczęcia przez Ministra Nauki procedury odwołania Rektora

W dniu 4 września 2024 r. otrzymaliśmy informację, że Minister Nauki, Dariusz Wieczorek, podjął decyzję o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie odwołania prof. dr. hab. Piotra Borka z funkcji Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Choć nie znamy jeszcze szczegółowego uzasadnienia tej decyzji, powołanie się przez Ministra na art. 432, ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wskazuje na rażące lub uporczywe naruszenie przepisów prawa przez Rektora Borka.

Decyzja ta jest konsekwencją długotrwałego kryzysu zarządzania Uczelnią, którego można było uniknąć. Od początku swojej działalności w 2021 r. “Inicjatywa Pracownicza”, w trosce o dobro Uczelni, apelowała do Rektora o przestrzeganie przepisów prawa. Niestety nasze apele były ignorowane i odbierane jako ataki personalne. Rektor Borek nie wyciągał wniosków z kolejnych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, wskazań ministerialnych i wyroków sądowych. Nie podejmował zalecanych działań naprawczych, uporczywie powtarzając te same błędy.

Jak wskazywaliśmy, działania Rektora Borka wielokrotnie naruszały podstawowe prawa pracownicze i związkowe. Pracownicy Uczelni byli zwalniani z naruszeniem prawa, o czym świadczy osiem, jak dotąd, prawomocnych wyroków sądowych. Przypomnijmy, że zwolnień było ponad 100, a przed sądem pracy nadal toczą się dziesiątki spraw. Zwalnianie działaczy związkowych objętych ochroną zostało uznane wyrokiem sądu karnego I instancji za rażące naruszenie prawa pracy, kolejna sprawa w toku. W 2023 r. — pomimo licznych ostrzeżeń ze strony “Inicjatywy Pracowniczej” — Rektor Borek przeprowadził ocenę okresową nauczycieli akademickich z naruszeniem przepisów ustawy, co było kolejnym dowodem na brak poszanowania prawa i doprowadziło do bezprecedensowej sytuacji prawnej, ze szkodą dla Uczelni i jej pracowników.

W przeciwieństwie do pozostałych związków zawodowych działajacych w Uniwersytecie “Inicjatywa Pracownicza” konsekwentnie i niezależnie od układów politycznych sprzeciwiała się łamaniu prawa i skrzętnie dokumentowała wszelkie tego typu przypadki. Systematycznie informowaliśmy opinię publiczną, poprzedniego i obecnego Ministra Nauki o tych i innych naruszeniach. Nasze działania były, są i pozostaną motywowane zasadami, które zebraliśmy w naszej zwięzłej Deklaracji ideowej.

Społeczność naszej Uczelni czeka teraz wyjątkowo trudny czas, który wymaga zachowania spokoju i rozwagi. Wierzymy, że decyzja Ministra stanowi punkt zwrotny i zahamuje postępujący proces degradacji Uniwersytetu. Mamy nadzieję, że już niedługo nastąpi czas odbudowy zniszczonej wspólnoty akademickiej oraz przywracania utraconego prestiżu naszej Uczelni. Liczymy na wsparcie wszystkich, którzy postrzegają Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej jako dobro wspólne, a nie jako przestrzeń do realizacji prywatnych interesów.

7 odpowiedzi na “Stanowisko w sprawie wszczęcia przez Ministra Nauki procedury odwołania Rektora”

Na portalu Forum Akademickiego, w segmencie dotyczącym odwoływania rekt. Piotra Borka, zamieściłem dłuższy komentarz. Warto może, aby pojawił się też tutaj, bo coś społeczność akademicka UKEN, która w swej masie palcem nie kiwnęła w obliczu zła, teraz też chyba “roztropnie” czeka aż na finał. Oto zatem mój komentarz z FA:

Widzę, że tu chyba jedna i ta sama osoba (albo dwie góra trzy) nadal broni Borka kłamliwymi argumentami, że wyprowadził on jakoby uczelnię z finansowej zapaści, pozwalniał jedynie nierobów i nieudaczników, zatem UKEN teraz kwitnie. Wszystko to jednak oparte jest na wierutnym kłamstwie, które – jako ówczesny członek Rady Uczelni – od razu, jeszcze w maju 2021 roku, dostrzegłem. A ponieważ Piotr Borek, pomimo moich ówczesnych monitów (nawet i w rozmowach tel.) brnął w te nieprawdy i niegodne czyny coraz głębiej, postawiłem w owym maju 2021 na Radzie Uczelni wniosek o jego odwołanie, który niestety minimalnie nie przeszedł (3 głosy za odwołaniem, 3 przeciw, jeden wstrzym.) W odwecie ten dzisiejszy “rektor w procesie odwołania” wygasił bezceromonialnie mój mandat w RU. Wiedział co robi, bo Rada pod przewodnictwem usłużnego mu zawsze odtąd prof. Dariusza Rotta ani razu nie zająknęła się z krytyką wobec tych działań PB, które dziś stały się arcysłusznym powodem do jego odwołania. I oby jak najszybciej to nastąpiło – nawet i z użyciem wody święconej! – jako że historia polskich uczelni po 1956 nie zna aż tak haniebnego łamania praworządności, nie mówiąc już o jakiejkolwiek etyce akademickiej.
Gdy dziś Piotr Borek mówi o bliskiej sobie rzekomo zasadzie Plus ratio quam vis, to mnie nasuwa się tu tylko obraz Smierdiakowa z gitarą z “Braci Karamazow”, jeden z najohydniejszych toposów w ogóle w literaturze światowej.
Jednym z obrońców “autonomii” UKEN jest ob. Jan Fróg, wieloletni członek ORMO po 1978, a obecnie – jakżeby inaczej – przew. Solidarności oraz w zasadzie nadrektor UKEN. O innych wyczynach tego “człowieka Ryszarda Terleckiego” – można przeczytać tu:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/czlowiek-ryszarda-terleckiego-oskarzany-o-przemoc-na-up-w-krakowie/ms885cx

A nic mi nie wiadomo, aby ów obywatel bronił potem w sądzie – po takim “paszkwilu” – swojego “dobrego imienia”.

Last but not least – jeszcze niedawno na portalu Forum Akademickiego wisiał mój dramatyczny list “Krzywda ludzka w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie” z połowy maja 2021, ale dzisiaj niestety już go tu czemuś nie odnajduję. Może redakcja odnajdzie i ewentualnie przywróci. Bo nader łatwo go wygooglować – i chyba warto, bo tam właśnie udało mi się opisać genezę tego zła i bezprawia, które dzisiaj stały się powodem do oby rychłego odwołania PB z godności, której jest po ludzku niegodzien.
Grzegorz Przebinda

Nic dodać, nic ująć; kto zna to z autopsji ten z pewnością podpisuje się pod tym zdaniem: “UKEN jako dobro wspólne, a nie jako przestrzeń do realizacji prywatnych interesów”. Oby UKEN kojarzył się z nauką, a nie z interesami…

Bardzo dobra decyzja Ministra. Borek wraz z Terleckim i Nowak wyrządzili wiele krzywd. Pora za nie zapłacić. Mam nadzieję że skończy oglądając filmy w samotności.

Jeżeli istnieje na uczelni ktoś taki jak “nadrektor” to znaczy, że Jego Magnificencja powinien przemyśleć stan swoich cnót…

Zwracam uwagę, że los Piotra Borka jest definitywnie przesądzony – dziś na pikniku obronnym z Rady Uczelni pojawił się jedynie niezawodny Krzysztof Gurba, Tymczasem przew. Dariusz Rott ogłosi pewnie niebawem w swoim stylu, że to on przyczynił się wydatnie do tego odwołania.
A jest ono pewne, bo minister musi tylko zasięgnąć opinii Rady Głównej i KRASP-u, ale kierować się jej odpowiedzi już wcale nie. Tak że ten okres niszczenia UKEN-u i wartości akademickich potrwa jeszcze z miesiąc.
Potem odwołaniec może się jeszcze długo sądzić, ale już za swoje pieniądze, bez wsparcia uczelni. Honorarium za zasługi otrzymał zresztą teraz we wrześniu i pewnie dostanie jeszcze w październiku. A od listopada pełne pensum dydaktyczne profesorskie, chyba że stanie się coś gorszego, co wcale niewykluczone.
Tak że przysłowie “Przyszła kryska na Matyska” dopiero się zrealizuje w pełni na naszych oczach. Drżyjcie obywatele i narody świata!
Grzegorz Przebinda

Zasłużony koniec rektora-destruktora i jego ekipy. Rektorem się bywa, infamia pozostaje do końca życia i na wiele pokoleń naprzód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *