Kategorie
Informacje

Kolejny wniosek PIP o ukaranie Piotra Borka

W dniu 13 lutego 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy przesłała do Sądu Rejonowego w Krakowie (Wydział II Karny) wniosek o ukaranie Piotra Borka pod zarzutem popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika polegającego na rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy z rażącym naruszeniem przepisów prawa pracy. Tym samym po raz kolejny PIP podzieliła ocenę prawną Inicjatywy Pracowniczej.

Przypomnijmy, że w identycznej sprawie, również z powództwa PIP, obwiniony Piotr Borek został uznany za winnego przez tenże sam Sąd w dniu 6 października 2022 r. (pisaliśmy o tym tutaj). Od tamtego wyroku obwiniony odwołał się, a w toczącej się nadal sprawie strona pozwana usilnie próbuje odwlekać jej przebieg, m. in. zgłaszając zadziwiająco wielu świadków (w większości nie posiadających żadnej wiedzy w przedmiotowej sprawie), składając w ostatniej chwili wnioski o odwołanie posiedzenia sądu lub o wyłączenie sędziego.

Fakt, że pomimo toczącej się sprawy Piotr Borek postępuje w dokładnie taki sam sposób, jednoznacznie świadczy o pełnej świadomości i uporczywości obecnego rektora w łamaniu praw pracowniczych.

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że obecnie przed krakowskim sądem pracy toczy się kilkadziesiąt spraw przeciwko władzom UKEN, przy czym w większości chodzi o zwolnienia z pracy. Władze UKEN nie wygrały jak dotąd żadnej z tych spraw, natomiast rośnie liczba spraw wygranych przez pracowników. Oczywiście władze robią wszystko, żeby maksymalnie odwlec w czasie uprawomocnienie wyroków, więc od każdej przegranej sprawy wnoszą odwołanie, a sądy działają powolnie (i jest to dość oględne określenie). Jednak są już również prawomocne wyroki, które stwierdzają łamanie praw pracowniczych przez władze UKEN.

Zupełnie inną kwestią jest treść zeznań świadków. Zdradzimy ciekawostkę: są świadkowie, którzy pod przysięgą zeznali, że nazwiska pracowników do zwolnienia przekazuje rektorowi niejaki Jan Władysław Fróg. Ups, przepraszamy: przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność w UKEN Jan Władysław Fróg. Może czegoś nie rozumiemy, ale zawsze wydawało nam się, że związki zawodowe mają bronić pracowników przed nieuzasadnionymi zwolnieniami, a nie typować do zwolnienia. I czy aby na pewno działo się to za wiedzą i zgodą innych członków uczelnianej “Solidarności”?

I na koniec pytanie: czy osoba uporczywie łamiąca prawa pracownicze zasługuje na godność Rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej? Czy chcemy żyć w rzeczywistości, w której pracodawca może w każdej chwili arbitralnie zadecydować o naszym zwolnieniu, a sprawiedliwości będziemy mogli dochodzić dopiero w wieloletnich postępowaniach sądowych? O tym uczelniana wspólnota zadecyduje już wkrótce.

2 odpowiedzi na “Kolejny wniosek PIP o ukaranie Piotra Borka”

Doskonałym uzupełnieniem powyższego wpisu jest wypowiedź wiceministra w MNISW Macieja Gduli dostępna tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RuDdgaahcA4&t=5150s. Ministerstwo jest świadome uporczywego łamania praw pracowniczych przez rektora Borka i zamierza podjąć w tej sprawie zdecydowane działania. Jednocześnie głośno zostało powiedziane to, co dla nas było oczywiste od samego początku: minister Czarnek robił wszystko, aby wyciszać i zamiatać pod dywan zgłaszane przez pracowników UKEN oraz Inicjatywę Pracowniczą nieprawidłowości.

UKEN jedno ma imię. Jasiek nie dopuści, Jan się nie zgodzi, Jasiu załatwi, poproście Jaśka. Zagadka. Jak ma na imię Rektor?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *