Kiedy? 9 października, 2023, godzina 19:00.
Gdzie? Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a, Kraków.
21. Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”, fundacja Juniper, kino Paradox, Spółdzielnia Ogniwo oraz Międzyzakładowa Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza Uniwersytetu KEN w Krakowie zapraszają na projekcję filmu Niebezpieczne związki (102′, 2021 Norwegia, reż. Håvard Bustnes, napisy polskie i angielskie).
Trond Giske – jeden z liderów norweskiej partii pracy staje się politycznym outsiderem w wyniku obyczajowego skandalu. Oskarżenia o molestowanie nie robią na nim jednak większego wrażenia. Giske zaprasza Havarda Bustnesa, by towarzyszył mu z kamerą podczas tournée po prowincji, które ma być wstępem do triumfalnego powrotu na salony. Charyzmatyczny polityk bez wysiłku przekonuje wyborców, że padł ofiarą kampanii oszczerstw rozpętanej przez konkurencję. Tymczasem w mediach pojawia się informacja o kolejnym skandalu z udziałem Giskego… Bustnes wykorzystuje okazję, by zajrzeć za kulisy politycznego establishmentu pokolenia, które powoli odchodzi do lamusa – nierzadko za sprawą skandalu z etykietą #metoo. Bacznie przygląda się również mediom, ponad rzetelne wiadomości przedkładającym sensację.
Po projekcji filmu zapraszamy do dyskusji o niebezpiecznych związkach nauki i polityki. Moderacja spotkania: prof. UKEN dr hab. Tomasz Sikora, Międzyzakładowa Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza UKEN w Krakowie.
Projekcja zapowiada 21. krakowską edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, która odbędzie się między 19 a 21 października 2023 w Kinie Paradox.
Udział w projekcji jest bezpłatny. Wydarzenie ma charakter apolityczny.
Do zobaczenia!
——————————————-
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizacja: fundacja Juniper, Kino Paradox, Coolturoznawcy
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patronaty/matronaty lokalne: krakowska Rada ds. Równego Traktowania, Centrum Wielokulturowe w Krakowie, Internationaler Bund Polska, Salam LAB – Stowarzyszenie Laboratorium Działań Dla Pokoju, fundacja Równość.org.pl i portal Milk, fundacja Kocham Dębniki, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Stowarzyszenie FestivALT, Fundacja Dobra Wola, JCC Kraków – Centrum Społeczności Żydowskiej, #tabubabki
partnerzy projekcji przedfestiwalowych: Teatr Barakah, Spółdzielnia Ogniwo, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl