Uniwersytet dobrem wspólnym
Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, Studentki i Studenci, Absolwenci i Sympatycy! Kierujemy te słowa do Was i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na pomyślnej przyszłości Uniwersytetu Pedagogicznego. Zmiany, które dotknęły naszą Wspólnotę w ostatnich trzech latach, idą w kierunku systematycznej i pogłębiającej się degradacji Uniwersytetu Pedagogicznego, tak w wymiarze administracyjnym, jak i naukowym, dydaktycznym i kadrowym. Chcemy po raz kolejny wyrazić sprzeciw wobec tych działań i przedstawić Wam cele, przekonania i wartości, wokół których można by wspólnie zacząć naprawę naszego Uniwersytetu. Działania, które podejmujemy, powinny realizować przynajmniej kilka celów.
1. Universitas
Uderzający brak poszanowania i pogarda dla dorobku przeszłych pokoleń uniwersyteckich, z jakim mamy obecnie do czynienia, sprawiają, że za najpilniejszy cel należy uznać obronę universitas, idei wspólnoty nakierowanej nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale również na współpracę, wzajemną pomoc, solidarność, poszanowanie, tolerancję i otwartość. Bez tych wartości i wynikających z nich postaw nie będzie możliwy ani dalszy rozwój ponad 75-letniego dorobku naszego Uniwersytetu, ani też jego harmonijna współpraca ze społeczeństwem, któremu winniśmy oferować wiedzę, fachowość i wzory dobrych praktyk.
2. Nauka i dydaktyka
Oba filary Uczelni, dydaktyka i działalność naukowa, zostały w poważny sposób osłabione przez działania obecnych władz. Masowe zwolnienia i odejścia doprowadziły do obniżenia jakości dydaktyki i potencjału naukowego. Tworzenie kierunków studiów bez odpowiedniego zaplecza dydaktycznego, uszczuplanie kadry na tych już istniejących oraz pozbywanie się pracowników wnoszących istotny wkład w ewaluację dowodzą, że aktualna polityka kadrowa jest chaotyczna i niemerytoryczna (vide likwidacja dobrze działającego Instytutu Geografii na początku grudnia 2022 r., już po deklaracji o zakończeniu restrukturyzacji!) Dotyczy to również pracowników i jednostek administracyjnych.
3. Wartości
Tak zwana optymalizacja kadr zachwiała zrównoważonym rozwojem Uniwersytetu. W istocie była przykrywką do wyeliminowania osób krytycznych wobec zmian. Mamy teraz arbitralną i podejmującą nieracjonalne decyzje władzę, a strach przed otwartą dyskusją jest powszechny. Dlatego najpilniejszą, pierwszoplanową potrzebą jest stworzenie właściwych warunków do bezpiecznego rozwoju, czyli twórczych badań i kreatywnej dydaktyki w instytutach, dyscyplinach i na wydziałach tworzących Uczelnię. Aby taki rozwój umożliwić, musimy wrócić do przestrzegania zbioru zasad dla Uniwersytetu fundamentalnych: poszanowania praw i godności jednostki, wolności naukowej, sprawiedliwości, uczciwości, odpowiedzialności i rzetelności.
4. Prawa i podmiotowość pracowników
Konieczne jest stworzenie zestawu klarownych zasad, które będą gwarantować przestrzeganie praw pracowniczych oraz możliwość ich dochodzenia. Pozwoli to uniknąć jakże częstych obecnie sytuacji, w których pracownicy podlegają mobbingowi, są zwalniani na podstawie nieprawdziwych przesłanek, pozbawiani prawa do wyrażania własnych opinii, dyskryminowani ze względu na wiek, płeć, poglądy i inne.
5. Demokratyczny Uniwersytet
Pragniemy wdrożyć sprawiedliwe i przejrzyste zasady zatrudnienia, awansowania, przechodzenia na emeryturę i zwalniania pracowników. Uniwersytet winien być zarządzany demokratycznie, transparentnie, odpowiedzialnie, z uwzględnieniem głosów tych, którzy go tworzą. Szczególną rolę w tym procesie powinno odgrywać młode pokolenie pracowników oraz studenci. Każda i każdy z Was powinien czuć się współgospodarzem Uniwersytetu i mieć poczucie odpowiedzialności za jego losy. Tylko w ten sposób będziemy mogli razem naprawić skutki nieprzemyślanych zmian z ostatnich dwóch lat.
Przedstawione postulaty to nasza deklaracja ideowa, która wymaga operacjonalizacji i wdrożenia w życie. Przede wszystkim należy z jednej strony zapewnić przestrzeganie istniejących rozwiązań i dobrych praktyk, obecnie nierespektowanych, a z drugiej wypracować nowe rozwiązania statutowe na bazie ogólnouczelnianego konsensusu. Zapraszamy do współpracy wszystkich ludzi, dla których Uniwersytet Pedagogiczny jest dobrem wspólnym, wartym obrony i aktywnego współtworzenia. Chcemy wyeliminować z niego niesprawiedliwość, niegodziwość i lekceważenie prawa. Tylko razem możemy te cele osiągnąć. Nie bądźmy obojętni.